Domů  Registrace

Řeka Tércoles | ARCHITRAV s.r.o.

Řeka Tércoles

Na řece Río Grande de Tárcoles („tárcoles“ = v indiánském jazyce znamená „krokodýlí řeka), která je jedním ze čtyř větších kostarických toků ústících do Pacifiku (něco málo přes 100 kilometrů), jsme podnikli „krokodýlí safari“ s projížďkou mezi mangrovy při ústí řeky Tárcoles. 

Ústí řeky Tércoles je největší kolonií divoce žijících krokodýlů na světě (odhaduje se, že na jednu míli toku řeky připadá 80 – 240 krokodýlů).

Latinským zoologickým názvem Crocodylus acutus, španělsky „cocodrilo narigudo“ = krokodýl se špičatým nosem. Je územně nejrozšířenějším a největším z celkem 4 druhů krokodýlů žijících v Americe: 1) krokodýl americký, 2) krokodýl orinocký (Venezuela, povodí Orinoka), 3) krokodýl kubánský, 4) krokodýl severoamerický (nazývaný také aligátor). 

Rozšíření krokodýla amerického podél západního pacifického pobřeží Ameriky od Mexika, přes Střední Ameriku, Kolumbii (kde byl téměř vyhuben nadměrným lovem v 60. letech 20. století na kůže) až po Ekvádor.

Rozdílnosti mezi krokodýlem americkým a severoamerickým aligátorem: krokodýl americký má čenich do tvaru „V“ (proto ve španělštině krokodýl se špičatým nosem), kdežto aligátor do zakulaceného tvaru „U“. U krokodýla amerického jsou vidět obě řady zubů dolní i horní, u aligátora jen horní.

Krokodýl americký dosahuje velikosti do 5 metrů a váhy kolem 450 kilogramů. Přirozeným prosředím krokodýla amerického je sladká voda nebo poloslaná voda, občas se objevuje i v moři (má oči opatřené zvláštními žlázami zajišťujícími vylučování soli – odtud rčení o krokodýlích slzách). Hnízdo na březích řek, kam samice kladou 30 až 60 poměrně velkých vajec, mláďata jsou po vylíhnutí velká pouze kolem 25 centimetrů.


THE ART OF ARCHITECTURE
 

HCV GROUP a.s.ARCHITRÁV s.r.o.
Nerudova 28, 741 01 Nový Jičín 

Telefon  +420 556 70 50 70

mobil  +420 603 140 606

e-mail   architrav@architrav.cz


O NÁS


STAVBY PRO BYDLENÍ


STAVBY KOMERČNÍ A VEŘEJNÉ


INTERIÉRY