Domů   RSS   Registrace   A A A A  

ARCHITRÁV - projekční ateliér

www.architrav.cz

Nacházíte se zde: www.architrav.cz » Menu » Čím žijeme » Kdo ukradl lišku?

Kdo ukradl lišku?

To se tak jednou dozvím, že někdo ukradl lišku..Ale ne ledajakou lišku! Lišku, která pózovala léta na Hukvaldech a byla symbolem zdejšího okolí. Lidé, kteří navštěvovali oboru a hrad Hukvaldy, určitě nikdy neodešli bez toho, aniž by slavné Janáčkově Lišce Bystroušce nepohladili ocásek. Pro štěstí. Stejně tak členové mé rodiny a mých kolegů..... A protože byla liška podšitá z bronzu ulitá, hladící návštěvníci lištičce ocásek krásně do lesku vyhladili. A co teď? Někdo byl mnohem větší liška podšitá než samotná liška a lišku bronzovou ukradl!!!! Je tohle možné? Jak je možné ukradnout regionální symbol?

Možné je vše. Ve státě, kde si stále nevážíme toho, co máme a koukáme neustále do talíře sousedům a klidně i přes louži civíme.....Říkám si: ten, kdo lišku ukradl, s ní žádný byznys přece udělat nemůže. Takovou hodnotu v penězích vyčíslitelnou asi nemá. Ale nějakému lapkovi nenechavému bez domova, může třeba liška vylepšit rozpočet (bude na láhev). Ale prodat lišku do sběrných surovin? Neměli bychom teď ostře hlídat naše regionální hranice? Postavit liščí hradní stráž! Povolat armádu. Nebo aspoň celostátně pátrat? Těžko to spraví malý článeček někde na internetu zapadlý.....Kam naši lišku vyvezli? Copak s ní udělali?

Architektura a umění mají naše životy pozdvihovat, reflektovat naše žití i dobu a my to pořád zjevně nechápeme. Tvoříme své okolí, svůj domov, to v čem žijeme, každý den se tím procházíme, a přesto je v nás někdy tolik neúcty....Teď to odskákala liška, kdo to bude příště? Nějaký strom? Dům? Park? Architekt? Umělec?

Hukvaldy bez lišky nejsou co dřív, návštěvníci a jejich děti teď nebudou hladit lištičce ocásek a snít o štěstí....Možná, že se Janáček v hrobě obrací, ale to nestačí. Doufám, že místní lišku na její místo brzy vrátí, novou ukradenívzdornou. Ten kámen je bez ní tak smutný... 

Věřím, že se dočkáme happy endu pro sebe i pro naši Lišku.

Tak jestli ji někde zahlédnete (třeba ve sběrných surovinách?) dejte vědět na Hukvaldy.....

Marcela

kámen bez lišky na Hukvaldech


Copyright © 2009 ARCHITRÁV s.r.o, Česká Republika. Veškerá práva vyhrazena.
Naši partneři

http://www.zezulka.eu/