Domů   RSS   Registrace   A A A A  

ARCHITRÁV - projekční ateliér

www.architrav.cz


Hlavní navigace

O FIRMĚ
Čím žijeme
Stavby pro bydlení
Stavby komerční a veřejné
Studie 3D vizualizace
Kontakty
Diskuzní fórum

Nejnovější články

Anketa

Vadí Vám bourání hodnotných starých budov v našem městě?
Ano, bolí to.
21,7%
Záleží na kontextu.
19,3%
Jakých budov?
19,2%
Mám radši moderní architekturu.
20,5%
Ne, Lidl je super.
19,2%
Celkem hlasů: 80188


Nacházíte se zde: www.architrav.cz » Menu » Čím žijeme » ARCHITRÁV - co to vlastně je ? :-o

ARCHITRÁV - co to vlastně je ? :-o

Architráv

Převzato z Wikipedie, otevřené encyklopedieArchitráv nesený korintskými sloupy; Martův chrám na Augustově fóru v Římě, Itálie.

Architráv, jinak také zvaný epistýlion, epistylos nebo násloupí, je vodorovný pravoúhlý překlad (břevno) nesený podporami (sloupy nebo pilíři). Název vznikl spojením řeckého slova archai (první) a latinského trabs (kláda, břevno).

Historie

Architráv byl poprvé v jednoduché formě použit již na monumentálních stavbách ve starověkém Egyptě. Zde býval přitesán do tvaru pravidelného hranolu a byl zpravidla tvořen jedním kusem kamene (přičemž v Karnaku je 8 m dlouhý).

V antické a odvozené architektuře se nazývá architrávem ta část kladí, která leží přímo na hlavicích sloupů nebo na pilířích. V řecké architektuře se uplatňuje ve sloupovém řádu, kdy v dórském slohu je hladký a případně nahoře ukončený páskem a v jónském a korintském slohu je členěn třemi a někdy i dvěma podélnými pásky. V tom případě byl architáv složen až ze tří kusů kladených vedle sebe a nebo (konstrukčně nesprávně) i na sebe (například v chrám v Paestu nebo v Agrigentu).

V helénistickém slohu byl často tvořen jedním kusem, zatímco v římské architektuře byl často sestrojen jako klenba s přímým obloukem a architráv se stal pouze dekoračním prvkem.

Závěr:

Tak už to teda víte, žádná archivní tráva ani traviči architektury, ale jeden ze základních statických a tvaroslovných prvků architektury to je. Prvek, který v sobě po tisíciletí zahrnuje funkci užitnou ve shodě s funkcí estetickou. A právě spojení těchto dvou hodnot chceme se vší skromností prostřednictvím našich projektů předat i Vám.

 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kontakty

Architráv s.r.o., projekční ateliér

Telefon: 556 70 50 70
Fax: 556 70 50 70
E-mail: architrav@architrav.cz
WWW: www. architrav.cz
Ulice: Nerudova 28
Město: Nový Jičín
PSČ: 74101

Související dokumenty

Karlínské paralelní světy
Najdete nás v Knize tváří

Copyright © 2009 ARCHITRÁV s.r.o, Česká Republika. Veškerá práva vyhrazena.
Naši partneři

http://www.zezulka.eu/